اسطوخودوس

اسطوخودوس

از گیاهان دارویی و خانواده نعناعیان به شمار می‌رود که قابلیت رشد در بیشتر مناطق را دارد. گلهای رنگارنگ کوچکی را به صورت خوشه‌ای تولید می‌کند. گیاهی پر شاخه محسوب می‌شود که به صورت بوته‌ای رشد می‌کند. نشا گلدانی اسطوخودوس برای کاشت آسان را می‌توانید به طور مستقیم از شرکت نوزده گیاه گوهر چشمه خورشید تهیه کنید.

مشخصات گیاهی نشا اسطوخودوس

اسطوخودوس که با نام گیاه لاوندر شناخته می‌شود گیاهی چندساله با خواص دارویی و درمانی زیاد به شمار می‌رود که دارای اسانس روغنی است. گیاهی خوشبو است که از آن به عنوان خوراکی با ارزش با خواص فراوان در کشورهایی آسیایی و اروپایی استفاده می‌کنند. به صورت دمنوش نیز قابل استفاده است. این گیاه به صورت بوته‌ای رشد و گلهای کوچک چند گلبرگی به رنگ سبز تولید می‌کند. برای رشد و نمو به آفتاب کامل نیاز دارد که نسبت به سرما و گرمای هوا مقاوم است، دمای مناسب برای رشد این گیاه بین 10- تا 40 درجه سانتی گراد است. از رشد آسان و سریعی برخوردار است و پس از گذشت بیش از سه ما قابل برداشت و استفاده است. ارتفاع این گیاه بسته به شرایط اقلیمی و محیطی رشد متغیر و بین 55 تا 90 سانتیمتر است.

 

طریقه کاشت نشا اسطوخودوس
کاشت نشا با توجه به گونه‌های مختلفی که دارد متفاوت است که ما در این بخش به طور خلاصه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

نشا ریشه لخت
برای کاشت نشا ریشه لخت ابتدا گودالی در عمق مناسب به اندازه ریشه گیاه ایجاد و سپس نشا گیاه علفی را درست در مرکز گودال قرار دهید و اطراف آن را با خاک غنی و حاصلخیز پر کنید و در نهایت گیاه را آبیاری کنید.

نشا گلدانی
در نشا گلدانی که کشت به مراتب آسان‌تری دارد ابتدا گودالی در عمق مناسب ایجاد و نشا گیاه را به همراه خاک چسبیده به ریشه از گلدان خارج و در داخل گودال قرار دهید و با مقداری خاک و کود غنی آن را پر کنید و در پایان نیز گیاه را آبیاری کنید.

بهترین زمان کاشت نشا اسطوخودوس توجه داشته باشید که اگر نشا در زمان مناسب خود کاشته نشود ممکن است نتیجه عکس بدهد. بهترین زمان برای کاشت نشا زمانی است که گیاه در خواب به سر می‌رود به همین منظور در مناطق گرم، معتدل و نیمه سردسیر کاشت نشا در فصل پاییز انجام می‌شود توجه داشته باشید که کاشت نشا در فصل پاییز به گونه‌ای باشد که با شروع فصل یخبندان ریشه نشا با محیط انس گرفته باشد. در مناطق سردسیر کاشت نشا پس از یخبندان و از بین رفتن سرما و باد است حال آنکه کاشت نشاهای گلدانی را می‌توانید در هر زمانی با وجود شرایطی خاص انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *