اشتباهات رایج در تولید محصولات گلخانه

بی‌توجهی به کنترل دما

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات باغبان‌ها در تولیدات گلخانه ‌ای این است که فراموش می‌کنند دمای گلخانه خود را به‌طور روزانه کنترل کنند.بهترین راه برای کنترل دما از طریق تهویه، پارچه سایه و تجهیزات گرمایشی است. برای کنترل دما می‌توانید از یک دماسنج آویزان معمولی استفاده کنید یا باکمی پول بیشتر، یک دماسنج دیجیتالی بخرید که رطوبت نسبی را نیز برایتان اندازه‌گیری کند. دانستن رطوبت نسبی و دما به‌ صورت روزانه برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از گرما بسیار مهم است.

 

عدم توجه به درختان مجاور

یکی از اشتباهات دیگر که برای تولید محصولات گلخانه ‌ای با کیفیت باید به آن توجه داشته باشید، این است که بسیاری از گلخانه داران گلخانه خود را در مکان اشتباه بنا می‌کنند. به‌ عنوان‌ مثال گلخانه خود را در شعاع نزدیک یک سری درخت بنا می‌کنند. این کار بخش بزرگی از فصل رشد گلخانه شما را تحت ‌الشعاع قرار می‌دهد و حتی می‌تواند در کل سال برای گلخانه شما مضر باشد. برگ‌های این درختان در صورت ریزش در فصول سرد، باید دائماً از مجاورت گلخانه برداشته شوند. در غیر این صورت گیاهان گلخانه در معرض سایه بیشتر قرار می‌گیرند و می‌تواند باعث آسیب شدید شود. ریشه‌های درختان مجاور نیز می‌توانند از زیرزمین به گلخانه شما حمله کنند و مواد مغذی و رطوبت گیاهان شما را بخورند. برای محافظت از ساختار گلخانه خود و هر آنچه در داخل آن رشد می‌کند، وجود درختان نزدیک مکان موردنظر را از همان ابتدا در نظر بگیرید و بر اساس آن مکان ‌یابی کنید. اگر گلخانه شما از قبل بنا شده و الان به دلیل وجود درختان مشکل دارد، هرس جدی یا حتی حذف درختان گزینه‌های دیگری برای حل مشکلات ناشی از آن‌ها هستند.

 

فراموش کردن ایجاد سایه در مکان هایی که نیاز است

با اینکه نور، پارامتر بسیار مهمی در گلخانه است، مواقعی نیز وجود دارد که می‌خواهید در گلخانه‌تان به ‌صورت کنترل ‌شده سایه ایجاد کنید. اگر گیاه به این شرایط نیاز داشته باشد و شما آن را فراهم نکنید، حتی اگر دما را کنترل کنید، باز هم ممکن است گیاهان به‌ طور تصادفی تحت استرس گرمایی قرار گیرند. با گرم شدن گلخانه به دلیل طول ‌موج ‌های مختلف تابش خورشیدی، دمای هوا و همچنین دمای برگ افزایش می‌یابد. از آنجایی ‌که این دو چیز مجزا هستند، استفاده پارچه سایه که همراه با تهویه استفاده می‌شود، از آسیب گرما جلوگیری می‌کند و میزان آبی که گیاهان شما نیاز دارند را کاهش می‌دهد. پارچه سایه با مسدود کردن مقداری تابش خورشید سایه موردنیاز گیاه را ایجاد کرده و به تولید محصولات گلخانه ‌ای با کیفیت کمک بزرگی می‌کند.

 

کنترل نکردن رطوبت

رطوبت بخشی طبیعی از چرخه آب گلخانه است. هنگامی ‌که گیاهان رشد می‌کنند، آب را از طریق ریشه‌های خود جذب می‌کنند و سپس آن آب را به هوای اطراف خود منتقل خواهند کرد. با این‌ حال، هوا نمی‌تواند آب زیادی را در خود نگه دارد و با کاهش دما، این توانایی کاهش می‌یابد. گلخانه را در ساعات گرم‌تر روز تهویه کنید تا دمای آن افزایش پیدا نکند و مطمئن شوید که فن‌های خنک‌کننده خاموش هستند و پنجره‌های تهویه قبل از شب یا پوشش ابر بسته‌ شده ‌اند تا از سرد شدن بیش‌ از حد جلوگیری شود. در زمستان نیز برای تثبیت دما، از یک روش با فنّاوری پایین مانند بشکه‌های آب استفاده کنید. اگر یک دستگاه دیجیتالی رطوبت‌سنج خریداری کرده باشید، می‌توانید ببینید که رطوبت هنگام شکل‌گیری شبنم روی برگ‌های گیاهتان چقدر است تا بتوانید آن را بهتر کنترل کنید.

 

عدم تهویه مناسب محیط گلخانه

تهویه، کلید تعادل دمای گلخانه شما است و اغلب گلخانه ‌ها تهویه مناسبی ندارند و همین امر در تولید محصولات گلخانه ‌ای با کیفیت اختلال ایجاد خواهد کرد. برای محاسبه میزان تهویه مورد نیاز خود، کل فضای کف گلخانه خود را بر عدد پنج تقسیم کنید. این عدد ۲۰ درصد از کل فضای کف شما است که حداقل مساحتی است که باید به شکل پنجره، دریچه یا دیوارهای رول شده برای تهویه مناسب باز شوند. با این ‌حال، فقط به این دلیل که پنجره را باز کرده‌اید، به این معنی نیست که گلخانه در حال تهویه مناسب است و هوا باید به‌اندازه کافی از آن عبور کند. به دلیل اینکه طبق قوانین فیزیک، هوای گرم بالا می‌رود، در قسمت بالای گلخانه هوای گرم از منافذ تهویه خارج می‌شود. می‌توانید هوای خنک را از قسمت پایین مکش کنید و از دریچه‌های سقف استفاده کنید تا هوای گرم از آن خارج شود. گاهی اوقات یک فن کوچک برای حفظ حرکت هوا به‌طور مناسب در گلخانه، جهت تولید محصولات گلخانه ‌ای با کیفیت ضروری است.

 

رشد قارچ های مضر در گلخانه

متأسفانه محیط‌های گرم و مرطوب مکان‌های ایده آلی برای رشد انواع کپک‌ها و قارچ‌ها هستند که می‌توانند نابودکننده محصولات شما باشند و همه زحمات شما را هدر دهند. اگر رطوبت نسبی گلخانه شما بالا باشد (بیش از ۸۵%)، گردش هوای کمی وجود داشته باشد و آب یا شبنم روی برگ‌ها نشسته باشد، کپک رشد می‌کند. گردش هوای مناسب، کلید جلوگیری از این امر است که دلیل منطقی دیگری برای استفاده از فن می‌باشد. فاصله کافی بین گیاهان شما نیز بسیار مهم است. استفاده از آبیاری قطره ‌ای یکی دیگر از گام‌های مهم پیشگیری برای خشک نگه ‌داشتن برگ‌ها و جلوگیری از رشد انواع قارچ و کپک است که تأثیر مثبت زیادی در تولید محصولات گلخانه ‌ای با کیفیت دارد. قارچ ‌های رایج در گلخانه‌ها شامل کپک خاکستری، سفیدک پودری و کپک دوده‌ای سیاه، با علائم لکه، سوختگی، پوسیدگی و سایر واکنش‌های گیاهان هستند. گاهی ممکن است این علائم بدون اینکه واقعاً کپک را ببینید باعث ایجاد قارچ در زیرخاک شوند و گیاه را از بین ببرند. بهتر است هر سال، گلخانه و ابزار خود را با سرکه یا سفیدکننده اکسیژن تمیز کنید تا ضد عفونی شوند.

 

تخلیه خاک

مدیریت خاک در گلخانه مانند سایر باغ ‌های شما است، اما با چند چالش اضافی همراه خواهد بود. از آنجایی ‌که شما اغلب چیزهای مشابهی را در یک نقطه کشت می‌کنید و بارها و بارها این کار انجام می‌شود، خاک به‌راحتی می‌تواند فشرده شود، حاصلخیزی خود را از دست بدهد و آفات را جذب کند. بنابراین برای تولید محصولات گلخانه ‌ای با کیفیت، علاوه بر اصول اولیه، اضافه کردن کمپوست و کود به ‌طور معمول و استفاده از مخلوط مناسب هنگام آماده کردن بستر بسیار مهم است. هرگز از خاک گلدان قدیمی استفاده نکنید که باعث ایجاد آفات و بیماری می‌شود و در واقع بسیاری از ارگانیک کاران حرفه‌ای استفاده از مخلوط بدون خاک را برای جلوگیری از این مشکلات توصیه می‌کنند. این مخلوط‌ها حاوی زغال‌سنگ نارس، فیبر نارگیل، پرلت و گاهی کمپوست هستند. بااین‌حال، ازآنجایی‌که شما مجبور هستید به‌طور مداوم این مواد را خریداری کنید، برای علاقه‌مندان، استفاده از کمپوست واقعاً عالی می‌تواند فواید مشابهی داشته باشد و به حفظ تعادل مناسب رطوبت و جلوگیری از قارچ کمک کند.

 

آبیاری زیاد یا کم آبیاری

بله، آبیاری قطره‌ ای معمولاً برای گلخانه بهترین گزینه است. زیرا با توجه به نیاز آبی گیاهان موجود در گلخانه تنظیم می‌شود و علاوه بر آن در مصرف آب صرفه‌جویی خواهد شد. با این‌ حال، کمیت به ‌اندازه خود روش مهم است. به دلیل سطح رطوبت، امکان کم آبیاری یا آبیاری بیش‌ازحد وجود دارد. برای اندازه‌گیری نیاز گیاه خود، صبح‌ها آبیاری کنید و سپس تا پایان روز ببینید خاک گیاهان چقدر خشک می‌شوند. اگر هوا ابری شود، گیاهان آب زیادی می‌گیرند، اما ممکن است نتوانند از آن استفاده کنند. بهتر است آن‌ها را بعداً در روز بررسی کنید تا دوباره فقط در صورت نیاز آبیاری شوند. به‌ طور کلی در بهار و تابستان، زمانی که گیاهان جوان و به ‌سرعت در حال رشد هستند و دمای بالا، باید بیشتر آبیاری کنید.

 

محدود کردن نور

ما قبلاً در مورد محدود کردن نور به ‌صورت عمد با پارچه سایه صحبت کرده‌ایم، اما ممکن است متوجه نباشید که به‌ طور تصادفی میزان نور دریافتی گیاهان خود را بدون اینکه متوجه شوید، محدود می‌کنید. پوشش‌های گلخانه ‌ای دارای رتبه‌بندی انتقال نور متفاوت هستند. پوشش پلاستیکی استاندارد ۶ میلی‌متر است که بادوام است و معمولاً با ۹۱٪ انتقال نور در هر لایه رتبه‌بندی می‌شود. با این ‌حال، این میزان انتقال با بالا رفتن سن و زرد شدن پلاستیک شما کاهش می‌یابد. به‌ عنوان ‌مثالی دیگر، اگر یک گلخانه پلی کربنات 8 میلی‌متری دارید، معمولاً 80٪ قابلیت انتقال نور دارد و اشعه‌ی UV که گیاهان را می‌سوزانند را مسدود می‌کند. گلخانه ‌های پلی کربنات با افزایش سن زرد نمی‌شوند، اما کثیف می‌شوند و این آلودگی می‌تواند انتقال نور را تا 10 درصد یا بیشتر کاهش دهد. تراکم همچنین می ‌تواند انتقال نور را تا ۱۰ درصد دیگر کاهش دهد. بنابراین برای تولید محصولات گلخانه ‌ای با کیفیت، پوشش گلخانه خود را همیشه تمیز و به‌روز نگه‌دارید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

 

پرورش گیاهان اشتباه در داخل گلخانه

یکی از بزرگ ‌ترین اشتباهات در کشت گلخانه ‌ای این است که باغبان حریص می‌شود و تلاش می‌کند همه‌ چیز را در کنار هم در گلخانه کشت نماید و فکر می‌کند وجود محیط گرم‌تر گلخانه برای همه گیاهان مفید است. برنامه‌ریزی صحیح و انتخاب درست محصولات مورد کشت با توجه به شرایط و تجهیزات گلخانه ‌ای می‌تواند کمک بزرگی به تولید محصولات گلخانه ‌ای با کیفیت نماید. دمای ایده آل گیاه را بررسی کنید و فضای باغ خود را با استفاده از آن برای افزایش فصول به حداکثر برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *