بارهنگ

بارهنگ

بذر بارهنگ با نام Broadleaf Plantain گیاهی مفید و مؤثر در درمان بسیاری از بیماری‌ها برای شما به ارمغان خواهد آورد. مشخصات این بذر به دلیل فواید زیاد آن به کتاب‌ها نیز راه یافته است. تاثیرات درمانی بارهنگ به قدری شگفت انگیز بوده است که به آن لقب نوشدارو داده‌اند. آنگلوساکسون‌ها آن را گیاهی مقدس می‌پنداشته‌اند و از اثرات آن در درمان بیماری‌های افراد قبیله خود کمک می‌گرفتند. این بذر از انواع بذر گیاهان دارویی در نزدیکی جوی‌های آب و نهرها به راحتی رشد نموده و حتی در فضای سبز شهری و مناطق سر سبز می‌توان آن را به صورت علف هرز پیدا نمود. در ایران قدیم نیز از ویژگی‌های گیاه بارهنگ برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شده است. یکی از مزیت‌های گیاه بذر بارهنگ استفاده از قسمت‌های مختلف آن شامل ریشه، برگ و دانه‌ها است.

 

 

دانه بارهنگ مصرف خوراکی داشته و خواص زیادی ایجاد می‌نماید. گیاه این بذر در قدیم در انگلیس و مستعمره‌های آن به عنوان غذای دام و طیور کاربرد داشته و به دلیل کشت بذر بارهنگ در نواحی مستعمره انگلیس برخی از بومیان آمریکا آن را با نام گیاه پای مرد انگلیسی می‌شناسند. گیاه بارهنگ گیاهی چندساله است که ارتفاع ساقه‌های آن از ۱۰ تا ۷۰ سانتی‌متر رشد می‌نمایند. برگ‌های بیضی‌شکل و گل‌هایی به رنگ سبز یا قهوه‌ای از نشانه‌های گیاه این بذر می‌باشند. در ادامه خواص درمانی گیاه بارهنگ را با هم مرور نموده و روش‌های کاشت آن را نیز در فضای آزاد و در گلخانه بررسی خواهیم کرد. علاقه‌مندان می‌توانند به راحتی این بذر را در باغچه و یا گلدان در خانه پرورش داده و از فواید آن بهره‌مند شوند.

خواص دارویی و خطرات مصرفی:
درمان بیماری‌ها و مشکلات پوستی؛ بذر بارهنگ در درمان مشکلات مربوط به پوست ید طولایی دارد. برای از بین بردن آکنه و جوش صورت، پاکسازی آنها، درمان سوختگی‌های سطحی روی پوست، درمان اگزما، پسوریازیس و کاهش خطر ابتلا به آنها، درمان خارش پوست کاربرد داشته و استفاده از آن روی سر باعث از بین رفتن شوره موها نیز می‌شود. درمان بیماری‌ها و مشکلات مربوط به دستگاه گوارشی؛ یکی دیگر از خواص بارهنگ در درمان بیماری‌های مربوط به روده و دستگاه گوارشی انسان است.

 

استفاده از آن برای درمان عفونت معده، درد معده، سلامتی دستگاه گوارش، درمان یبوست و اسهال، درمان هموروئید خونی یا بواسیر و سایر مشکلات مربوط به دستگاه گوارش کاربرد دارد. برگ‌های گیاه بارهنگ برای درمان اثر به جا مانده از نیش حشرات و مار به کار گرفته می‌شود. ریشه آن نیز خاصیت ضد درد و درمانی برای دندان درد داشته و جویدن آن در زمان دندان درد می‌تواند مرهمی روی آن باشد. استفاده از دانه‌های آن خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند روماتیسم و آرتروز را کاهش می‌دهد. در درمان نقرس از برگ‌های آن استفاده می‌شود. خاصیت سم‌زدایی داشته و وجود مقادیر زیادی فیبر در آن باعث لاغری و کاهش وزن نیز می‌شوند. مصرف ۳ گرم دانه بارهنگ در ۲۵۰ میلی لیتر آب نیم ساعت قبل از غذا می‌تواند باعث لاغری شود.

 

دانه‌های بذر بارهنگ دارای مقادیر زیادی روغن بوده و عطر خوبی هم دارد. از این دانه‌ها برای درمان تب، رفع خونریزی‌ها، درمان گوش درد، دل پیچه، ورم مخاط دهان، درمان سرطان، آسم، تقویت کننده رحم و درمان قارچ استفاده می‌شود. دانه‌های بارهنگ استفاده بسیار زیادی دارد و یکی از پرخاصیت‌ترین انواع بذر در میان بذر گیاهان دارویی است.
مصرف بارهنگ دارای مضراتی نیز است. استفاده بی‌رویه آن می‌تواند باعث ایجاد اسهال و کاهش فشار خون در افراد شود. استفاده از آن برای زنان باردار نیز توصیه نمی‌شود. هر چند تاثیرات منفی آن در زنان شیرده به اثبات نرسیده اما لازم است تا آنها نیز از مصرف بارهنگ به طرق مختلف اجتناب نمایند.

 

مراحل کاشت بذر بارهنگ

روش کاشت مستقیم

 • فراهم سازی بستر مناسب برای کاشت بذرها
  استفاده از خاک شنی و لومی شرایط را برای رشد بذر این گیاه فراهم می‌آورد. البته لازم است تا خاک باغچه را در عمق ۳۰ سانتی‌متری شخم زده و مواد را با هم ترکیب نمایید.
 • کاشت بذرها در خاک
  امکان کاش بذرها و یا پاشیدن آنها روی خاک وجود دارد. در روش دوم حتماً باید آنها را تنک نمایید. برای کاشت هم می‌توانید فاصله ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری را بین حفره‌های کاشت رعایت نمایید.
 • آبیاری و نگهداری از بذر بارهنگ
  گیاه و بذر بارهنگ برای رشد نیاز آبی بالایی ندارند. اولین آبیاری بعد از کشت و سپس نوبت‌های بعدی آبیاری آن به ترتیب ۳ هفته بعد،۵۰ روز بعد و ۶۵ روز بعد باید انجام گیرد.
 • برداشت
  با خشک شدن ساقه‌های گیاه در تابستان وقت برداشت محصول می‌رسد.

روش کاشت غیرمستقیم بذر بارهنگ
برای کاشت غیرمستقیم این بذر از ترکیب خاک باغچه، کود دامی و کمپوست در گلدان‌های مخصوص کشت بذر استفاده نمایید. قبل از پر کردن گلدان‌ها کف آنها را کمی سوراخ نموده و یک لایه نازک سنگ ریزه در کف آنها بریزد تا شرایط برای زهکشی آب اضافی فراهم آید. خاک را نیز تا لبه‌های گلدان پر نکنید تا هنگام آبیاری، آب به بیرون سرازیر نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *