استانداردهای طراحی

استانداردهای طراحی

طراحی سازه های گلخانه متناسب با نوع کشت و محصول مورد نظر و شرایط اقلیمی و توپوگرافی منطقه و همچنین سرمایه موجود و بسیاری از عوامل دیگر صورت میپذیرد. این شرایط هر کدام زیر مجموعه ها و فاکتورهایی دارند که نیاز به بررسی دارد. طراحی میتواند به صورت تجربی و یا به صورت مهندسی و نرم افزاری صورت گیرد که در نوع اول نیاز به تجربه بالا و در نوع دوم نیز هم نیاز به تجربه و هم تخصص در نقشه کشی و کار با نرم افزارهای طراحی دارد.

شرکت نوزده گیاه گوهر چشمه خورشید با توجه به کلیه شرایط توضیح داده شده گلخانه هایی طراحی و تحویل تولیدکنندگان محصولات گلخانه ای میدهد که هم از لحاظ مقاومت و هم کیفیت با محصولات مشابه اسپانیایی برابری میکند . این طراحی در برخی سازه ها به صورت تجربی و در برخی به صورت مهندسی و نرم افزاری انجام میگیرد. طبیعی است که حالت نرم افزاری در بسیاری از موارد قیمت تمام شده بیشتری به خود اختصاص میدهد ولی ضمانت هم میشود و کاملا مطمئن است (حتی در شرایط طوفانی)

استانداردهای طراحی
استاندارها و آیین نامه هایی در سراسر دنیا جهت احداث گلخانه تدوین و ارائه شده است. مجموعه گوهر چشمه خورشید با بهره گیری از آیین نامه های ایران و NGMA امریکا ، فرانسه ، انگلستان و چند آیین نامه دیگر اروپایی و … و توسط نرم افزاری های حرفه ای و گروه طراحی خود ، اقدام به این طراحی ها نموده است. استانداردها و آیین نامه ایران از سخت گیریهای بیشتری نسبت به NGMA و برخی دیگر برخوردار است.

طراحی بر اساس استاندارد NGMA:

  • فشار زنده 700 پاسکال در سطوح افقی، عمودی
  • فشار زنده 950 پاسکال در سطوح عمودی
  • فشار‌‌های ذکر شده میبایست به‌صورت ترکیب، فشار مرده بعلاوه فشار زنده بعلاوه 1.2 بار زنده مورد محاسبه قرار گیرند.
  • قاب‌‌‌های سقف، تیرک‌‌های طولی و عرضی نیز می‌توانند فشاری معادل 4700 نیوتن در مرکز دهانه گلخانه ایجاد نماید که در محاسبات مورد توجه قرار می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *