خاکشیر

خاکشیر

خاکشیر گیاهی است علفی به بلندی حدود 80 سانتی متر که قسمت پائین دارای پوششی از کرک و بالای گیاه بدون کرک و در بعضی موارد تمام گیاه بدون کرک است .برگها دارای بریدگیهای عمیق 3-2 بار تقسیم شده است. این گیاه به صورت خودرو در کنار جاده ها و اماکن غیرزراعی و نسبتاً مرطوب دیده می شود اما رویشگاه آن در ایران غالباً نواحی شمالی کشور، رشته کوه های البرز، استان خراسان جنوبی (شهرستان بشرویه)، استان بوشهر، منطقه بلوچستان در استان سیستان و بلوچستان، منطقه آذربایجان، استان لرستان و استان کرمانشاه می باشد. بذر خاکشیر در ایران یا به صورت مستقل یا به صورت مخلوط (همراه با یک محصول دیگر) در زمین کشت می شود.

خواص خاکشیر:
به عنوان یک نوشیدنی خنک کننده،خاصیت ضدالتهابی برای دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش و التیام‌دهنده زخم و جراحات،کاهش رشد سلول‌های سرطانی،رفع بواسیر و واریس،درمان ضعف قوای جنسی ناشی از وجود سودای زیاد در بدن، مفید برای نرمی و لطافت پوست، بهبود ورم‌های سفت پوستی و زیر پوستی، درمان التهاب و ورم لوزه‌ ،بهبود ترشحات بینی به هنگام سرماخوردگی،مدر و تب بر،دارای مقادیر فراوانی فیبر ،مفید برای دفع سنگ کلیه،درمان دو بیماری سرخک و مخملک،باز کردن صدا،از بین بردن اگزما، کهیر و التهابات پوستی و برطرف نمودن جوش‌های صورت ،بهبود شوره سر،کنترل و تسکین فشارخون.

 

کاشت بذر خاکشیر:
تکثیر از طریق کاشتن بذر خاکشیر در پائیز یا در بهار صورت می گیرد. برای اینکار بذر های رسیده را در زمین سبک و نسبتاً مرطوب می پاشند. سپس فاصله آنها را به مقدار کافی در نظر می گیرند و یا آن که این کار را در امتداد طولی با فواصل معینی انجام می دهند و سپس فاصله هر گیاه را از دیگری با خارج کردن پایه های اضافی مرتب می نمایند. همچنین می توان این گیاه را به صورت دیم کشت نمود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *