رزماری

رزماری

رزماری که با نام اکلیل کوهی شناخته می‌شود گیاه دارویی پرخاصیتی است که به صورت علفی رشد می‌کند. گیاهی همیشه سبز از خانواده نعناعیان محسوب می‌شود. برگهای باریک و کشیده‌ای دارد که میوه فندق مانندی به رنگ قهوه‌ای تولید می‌کند. نشا گلدانی رزماری برای کشت آسان را می‌توانید به طور مستقیم از شرکت نوزده گیاه گوهر چشمه خورشید تهیه کنید.

مشخصات گیاهی نشا رزماری
رزماری گیاهی علفی است که به صورت چندساله رشد می‌کند. گیاهی همیشه‌سبز است که ساقه‌ای مستقیم با انشعابات زیاد تولید می‌کند که ساقه‌های جوان آن به رنگ سبز و ساقه‌های قدیمی آن به رنگ قهوه‌ای است. برگهای سبز رنگ کشیده‌ای دارد که در طول ساقه گیاه به طور متقابل روبروی هم قرار می‌گیرند. ارتفاع این گیاه به یک متر هم می‌رسد که دمای مناسب برای رشد آن 10 تا 40 درجه سانتی گراد است. در گستره وسیعی از خاکهای غنی و حاصلخیز رشد می‌کند. این گیاه به آبیاری کمی نیاز دارد. گلهای کوچک زیبای چند گلبرگی به رنگ بنفش تا سفید تولید می‌کند که دارای میوه فندقه مانندی به رنگ قهوه‌ای است. از رزماری برای ساخت لوازم‌آرایشی و بهداشتی، دارو، مواد غذایی، نوشابه و … استفاده می‌کنند.

طریقه کاشت نشا رزماری
کاشت نشا با توجه به گونه‌های مختلفی که دارد متفاوت است که ما در این بخش به طور خلاصه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

نشا ریشه لخت:
برای کاشت نشا ریشه لخت ابتدا گودالی در عمق مناسب به اندازه ریشه گیاه ایجاد و سپس نشا گیاه علفی را درست در مرکز گودال قرار دهید و اطراف آن را با خاک غنی و حاصلخیز پر کنید و در نهایت گیاه را آبیاری کنید.

نشا گلدانی:
در نشا گلدانی که کشت به مراتب آسان‌تری دارد ابتدا گودالی در عمق مناسب ایجاد و نشا گیاه را به همراه خاک چسبیده به ریشه از گلدان خارج و در داخل گودال قرار دهید و با مقداری خاک و کود غنی آن را پر کنید و در پایان نیز گیاه را آبیاری کنید.

بهترین زمان کاشت نشا
توجه داشته باشید که اگر نشا در زمان مناسب خود کاشته نشود ممکن است نتیجه عکس بدهد. بهترین زمان برای کاشت نشا زمانی است که گیاه در خواب به سر می‌رود به همین منظور در مناطق گرم، معتدل و نیمه سردسیر کاشت نشا در فصل پاییز انجام می‌شود توجه داشته باشید که کاشت نشا در فصل پاییز به گونه‌ای باشد که با شروع فصل یخبندان ریشه نشا با محیط انس گرفته باشد. در مناطق سردسیر کاشت نشا پس از یخبندان و از بین رفتن سرما و باد است حال آنکه کاشت نشاهای گلدانی را می‌توانید در هر زمانی با وجود شرایطی خاص انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *