سیاهدانه

سیاهدانه

سیاه‌دانه گیاهی علفی و یک ساله می‌باشد. این گیاه پر خاصیت از تیره آلالگان و از راسته‌ی گل‌های ساعت می‌باشد. این گیاه از خانواده آلاله می‌باشد. سیاه‌دانه از گیاهان گل‌دار محسوب می‌شود. در مناطق مختلف مورد کشت قرار می‌گیرد. بیشتر در مناطق گرمسیری کشت می‌شود. مزه‌ تلخی دارد. برگ‌های این گیاه به صورت تقسیم‌شده با بریدگی‌های بسیار عمیق می باشد، که معمولاً برگ را به صورت یک نوار باریک در می‌آورد. برگ‌های سیاه‌دانه به رنگ سبز غباری است.
این گیاه گل‌های منفردی دارد. گل‌های این گیاه به رنگ‌های مختلف سفید، خاکستری آبی با پرچم های متعدد است، که به هنگام شکفتن زیبایی خاصی را نمایان می‌کند. میوه این گیاه کپسول مانند می‌باشد که درون آن دانه‌های سیاه‌دانه قرار دارد. رنگ دانه‌های این گیاه همان طور که از اسمش پیداست سیاه می‌باشد. سیاه‌دانه استفاده های گوناگونی دارد طوری که در ساخت دارو، تهیه ادویه برای غذاها، برای تهیه انواع شربت، تهیه روغن و حتی پخت نان پاکستانی و … کاربرد دارد.

طریقه کاشت بذر سیاهدانه:
سیاه‌دانه از طریق بذر تکثیر می‌شود. برای کشت بذری ابتدا زمین مورد کشت را آماده کنید. سپس بذر را به مدت 24 ساعت در آب ولرم خیس کنید، سپس بذر را بر روی سطح مورد نظر بپاشید(توجه نمایید که می‌توانید بذر را به صورت ردیفی و مکانیکی با دستگاه نیز بکارید). پس از کاشت بذر گیاه را آبیاری نمایید. پس از یک تا سه هفته پس از کاشت بذر گیاه جوانه می زند و رشد خود را آغاز می‌کند. در فصول پاییز و بهار می‌توان بذر را کشت نمود. می توانید به صورت غیرمستقیم و از طریق نشاء نیز سیاه‌دانه را کشت کنید.

ارتفاع: ارتفاع این گیاه بین 30 تا 60سانتی متر می‌باشد.
فاصله کاشت بذر: فاصله کاشت بذر سیاه‌دانه 30 در 30 می باشد.
عمق کاشت بذر: بذر را در عمق نیم تا یک سانتی‌متری بکارید.
خاک مناسب رشد: نسبت به خاک زیادی حساس نیست و خاک سبک با زهکشی مناسب را می‌پسندد.
دمای مناسب رشد: این گیاه برای رشد به دمای بین 10 تا 25 درجه سانتی گراد نیاز دارد.
زمان گل دهی: گل دهی این گیاه در اواسط تابستان می‌باشد.
مقدار آب دهی: به آبیاری متوسط و مرطوبی نیاز دارد.
نور مناسب: از جمله گیاهان آفتاب دوست می‌باشد که برای رشد به نور زیاد خورشید نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *