پوشش‌های گلخانه

بهترین نوع پوشش‌ های گلخانه ای
موارد زیادی وجود دارد که برکیفیت انواع پوشش در گلخانه تاثیر می‌گذارد. اما بهترین پوشش گلخانه دارای چه ویژگی‌هایی است؟
بهترین پوشش گلخانه پوششی است که بتواند نور را به خوبی از خود عبور دهد. این پوشش باید بتواند از اتلاف انرژی و گرما جلوگیری کند و از طرفی باید بتواند گلخانه را از تغییرات دمایی و جوی مانند تغییر رطوبت، تغییر دمای هوا، شرایط‌های بارش و… حفظ کند.
برای پوشاندن سطح و اسکلت گلخانه می‌توان از انواع پوشش گلخانه استفاده کرد. اگر بخواهیم این پوشش‌ها را بر اساس میزان عبور دسته بندی کنیم، می‌توانیم بگوییم که کاور‌های مختلف بین هفتاد و هشت الی نود و سه درصد از نور را از خود عبور می‌دهند.
انتخاب نوع پوشش دهنده بر اساس نور باید با نیاز به نور گیاه همخوانی داشته باشد. در برخی از گیاهان کمبود نور مانع رشد می‌شود و در برخی از گیاهان (گیاهان زمستانی) زیاد بودن نور باعث خشک شدن و پژمردگی گیاهان می‌شود. به همین علت تنظیم نور در گلخانه بسیار مهم است.

پوشش شیشه ای گلخانه ای
یکی از رایج‌ترین انواع کاور‌ها و پوشش‌های گلخانه، شیشه است. شیشه به خوبی نور را از خود عبور می‌دهد و مقاومت بالایی در برابر عوامل خارجی دارد. در نتیجه استفاده از شیشه به عنوان پوشش گلخانه می‌تواند یک انتخاب صحیح به‌شمار برود. توجه داشته باشید که شیشه‌های رنگی، نور را کمتر از شیشه‌های معمولی عبور می‌دهند و کمتر گرما را جذب می‌کنند. در نتیجه برای گیاهان سردسیری که به نور کم نیاز دارند بسیار مناسب تر هستند.

مزایا:
از مهم‌ترین مزیت‌های پوشش شیشه‌ای نسبت به سایر انواع پوشش گلخانه می‌توان به مقاومت بالای آن‌ها و همچنین نفوذپذیری آن‌ها در برابر نور و گرما اشاره کرد. این پوشش می‌تواند گلخانه را در برابر شرایط نا مساعد آب و هوایی مانند بارش‌های سنگین برف، باران و تگرگ و همچنین باد و طوفان حفظ کند. امروزه انواعی از شیشه‌ها تحت عنوان شیشه‌ حرارتی تولید می‌شوند که مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند.

معایب:
میزان هدر رفت انرژی و گرمای گلخانه از طریق پوشش شیشه‌ای بسیار بالا است. به همین علت بخاری تعبیه شده در گلخانه باید بیشتر از زمانی که در گلخانه از سایر انواع پوشش گلخانه استفاده شده است کار کند. در نتیجه این امر مصرف سوخت و انرژی در گلخانه بالاتر خواهد رفت.

 

 

پوشش گلخانه پلی کربنات
همان طور که از نام این متریال پیداست؛ پلی کربنات نوعی پلیمر پلاستیکی به‌شمار می‌رود. از پلی کربنات در ساخت وسایل مختلفی برای صنایع کشاورزی، ساختمان سازی و… استفاده می‌شود. امروزه تولید پلیمر شیمیایی پلی کربنات به صورت انبوه انجام می‌شود. این پلاستیک سخت، در قالب ورق‌های تک لایه و موج دار به عنوان سقف پوششی گلخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلی کربنات یکی از انواع پوشش گلخانه منعطف به شمار می‌رود.

مزایا:
پلی کربنات یک پلاستیک بسیار شفاف است. در نتیجه توانایی عبور نور به میزان بالا را دارد. همچنین به علت سبک‌تر بودن آن نسبت به شیشه، نصف آن بسیار ساده‌تر خواهد بود. از دیگر ویژگی‌های مهم پلی کربنات می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر ضربه‌های مختلف مانند تگرگ یا ضربه اشاره کرد. با توجه به این موضوع پوشش پلی کربنات می‌تواند گلخانه را از عوامل آسیب‌زای محیطی حفظ کند. پلی کربنات می‌تواند اتلاف انرژی در گلخانه را تا حد زیادی کاهش دهد. به این صورت که در تابستان حرارت بسیار کمتری به گلخانه وارد شود و در زمستان نیز اتلاف انرژی کمتر از حالت معمول است.دقت کنید که به علت مقاومت بالای پلی کربنات نسبت به پلی اتیلن، قیمت و طول عمر این پلمیر سخت بیشتر است.

معایب:
توجه داشته باشید که علی‌رغم برتری این پوشش به سایر پوشش‌ها، معایبی در ساختار آن وجود خواهد داشت. برای مثال می‌توان به ایجاد گرمای بیش از حد این پوشش اشاره کرد. در صورت استفاده از این پوشش در فصل تابستان باید ساز وکاری برای خنک کردن فضای گلخانه در نظر بگیرید.

 

 

 

پوشش ورق آکریلیک گلخانه‌ ای
ورق آکریلیک گلخانه ای یا همان پلکسی گلس یکی از انواع پوشش گلخانه به‌شمار می‌رود. این پوشش بسیار شفاف است و ساختاری شبیه به کربنات دارد. استفاده از ورق آگریلیک باعث می‌شود تا از بیشترین میزان جریان عبور نور در گلخانه برخوردار شوید. این ورق‌ها مقاومت بسیار زیادی در برابر خط و خش از خود نشان می‌دهند.

مزایا:
ورق‌های آکریلیک محبوب‌ترین نوع از انواع پوشش گلخانه در میان متخصصان این حوزه به‌شمار می‌روند. از ویژگي‌های مثبت و مزایای این ورق‌ها می‌توان به مقاومت بالا در برابر شرایط محیطی، سطح براق، جذب رطوبت پایین، جذب نور بالا و همین‌طور مقاومت کششی بسیار بالای آن‌ها اشاره کرد.

معایب:
پوشش آکریلیک قابلیت اشتعال دارد و ذرات گرد و غبار را به راحتی به خود جذب می‌کند. از آن‌جا که این ورق‌ها از سطح صافی برخوردار هستند، لازم است که آن‌ها را روی سطوح صاف نصب کنید.

 

 

 

پوشش گلخانه‌ ای پلی اتیلن
پلی اتیلن یکی دیگر از انواع پوشش گلخانه به‌شمار می‌رود. میزان عبور نور در این پوشش بین هشتاد الی نود درصد است. با توجه به این آمار می‌توانیم ادعا کنیم که میزان عبور نور در این پوشش از انواع پوشش در گلخانه، نسبتا کمتر است. اشعه‌های فرا‌بنفش می‌تواند از پلی اتلین عبور کند. همین موضوع باعث کاهش مقاومت پلی اتیلن می‌شود و ماندگاری آن را پایین می‌آورد. نمونه‌های ضد یو وی این پوشش های گلخانه‌ای قابلیت طول عمر بالا بین دو الی سه سال را دارند اما انواع معمولی آن خیلی زود خراب می‌شوند و یک بار مصرف به شمار می‌آیند.

مزایا:
قیمت پوشش گلخانه‌ ای پلی اتیلن نسبت به سایر انواع پوشش گلخانه بسیار کم‌تر است. این پوشش برای انواع اسکلت‌های دائمی و موقتی مناسب هستند. بنابراین در پوشش‌های فصلی جهت تولید میوه‌های فصلی می‌توان به راحتی از آن‌ها استفاده کرد و نتیجه گرفت.

معایب:
یکی از مشکلات و معایب پلی اتیلن، هدر رفتن انرژی است. هنگامی که از این پوشش پلاستیکی استفاده کنید، گرمای بیشتری به داخل گلخانه می‌آید به همین علت لازم است تا با استفاده از انواع خنک کننده‌ها، دمای داخل گلخانه را در فصل تابستان کنترل کنید. از طرفی به علت وجود رطوبت بیش از حد احتمال رشد باکتری و شیوع بیماری‌ها نیز وجود دارد.
به علت ریختن قطرات آب میعان ممکن است سوختگی بر روی برگ گل‌ها و یا میوه‌های داخل گلخانه رخ دهد. به همین علت لازم است که حتما از لوازم کنترل دما در این گلخانه استفاده کنید. نصب هواکش مناسب و سیرکوله در گل‌خانه‌های پلی اتیلنی از واجبات به شمار می‌رود.

 

 

 

پوشش فایبرگلاس گلخانه
پوشش فایبرگلاس گلخانه ماده دیگری است که برای ساخت پوشش گلخانه می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. قیمت تمام شده فایبرگلاس از پوشش شیشه‌ای کمتر و در مقایسه با پوشش پلاستیکی بالاتر است. فایبرگلاس در مقایسه با پوشش شیشه‌ای استحکام بالاتری دارد و در شرایط آب و هوایی مختلف قابل استفاده است.

مزایا:
به عنوان اولین مزایای استفاده از نایلون در گلخانه باید به موضوع مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد. پوشش‌های نایلونی را می‌توان بر روی اسکلت دائمی گلخانه و یا بر روی اسکت‌های سبک‌تر به کار برد. بنابراین اگر از نایلون برای پوشش گلخانه استفاده کنید، می‌توانید با هزینه‌ای بسیار مناسب یک محیط استاندارد و اصولی برای پرورش محصولات داشته باشید. همچنین نایلون های گلخانه‌ای با استفاده از افزودنی هایی که به آن‌ها اضافه می‌شود، قابلیت های ویژه ای پیدا می‌کند که در قالب این متن نمی‌گنجد. همین مزایایی که در صدی از آن توسط افزودنی ها به نایلون به دست می‌آید خود این نایلون های گلخانه ‌ای را به چند نوع از نایلون های گلخانه‌ای تقسیم می‌کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *