گلرنگ

گلرنگ

گلرنگ گیاهی زیبا و زینتی است که با نام های مختلفی همچون کاغاله، کافشه، و کاجیره نیز شناخته می‌شود. نام علمی این گیاه Carthamus tinctorius است. در تهیه دارو و همچنین روغن‌کشی کاربرد دارد. بنابراین می‌توان گفت نوعی گیاه دارویی است. در بیشتر مناطق رشد می‌کند.

مشخصات گیاهی گلرنگ:
گیاهی یکساله است. گل های زیبا و خوش‌رنگ این گیاه در انتهای ساقه گیاه ظاهر می‌شود. از گل این گیاه در تهیه گل شاخه بریده استفاده می‌شود، گلها به رنگ زرد مایل به نارنجی است. به صورت منفرد بر روی شاخه گیاه ظاهر می‌شود. نسبت به سرما و گرما مقاوم است.
قابلیت رشد در گلدان و هوای آزاد را دارد. ساقه این گیاه به صورت یکنواخت رشد می‌کند. از این گل به عنوان گل خشک نیز استفاده می‌شود. اگر قصد کاشت این گل را در خانه ‌دارید در هر زمانی می‌توانید این گیاه را کاشت کنید. در هوای آزاد نیز زمانی که دمای هوا به بالای 16 درجه سانتی گراد رسید بکارید.

 

طرز کاشت بذر گلرنگ:
گل گلرنگ از طریق بذر به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم تکثیر می‌شود. در کشت بذری ابتدا بستر مورد کاشت را آماده کنید. خاک را خوب نرم کنید، خاک مورد کاشت باید سبک باشد. بذر را در عمق مناسبی از خاک مورد کشت بکارید و گیاه را آبیاری کنید. تا زمان جوانه زنی بستر مورد کشت را مرطوب نگه ‌دارید.
پس از گذشت یک تا دو هفته بذر گیاه جوانه می زند و شروع به رشد می‌کند. دمای مناسب برای جوانه زنی این گیاه بین 20 تا 22 درجه سانتی گراد است. این گیاه رشد سریعی دارد طوریکه پس از گذشت دو تا سه ماه گل می‌دهد.

 

ارتفاع: ارتفاع این گیاه متغیر و بین 50 تا 100 سانتیمتر است.
فاصله کاشت بذر: فاصله کاشت بذر بین 20 تا 30 سانتیمتر است.
عمق کاشت بذر: عمق کاشت بذر 4 میلیمتر است.
خاک مناسب رشد: برای رشد به خاک غنی و حاصلخیز نیاز دارد. خاک باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد.
دمای مورد نیاز: دمای مناسب برای رشد بین 15 تا 25 درجه سانتی گراد است.
زمان گلدهی: گلدهی این گیاه دو تا سه ماه پس از کاشت بذر است.
مقدار آبدهی: به آبیاری متوسطی نیاز دارد. بین دو آبیاری سطح خاک به اندازه 1 سانتیمتر خشک شود.
نور لازم: برای رشد به آفتاب کامل و نیمه سایه نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *