گل ختمی

گل ختمی

از گیاهان تک گل است که دارای گلی با طیف رنگی قرمز و صورتی و زرد شرابی و سفید است و به دلیل تنوع رنگ‌های آن مورد توجه مخصوص گلکاران می‌باشد که برای زیباسازی چمن‌ها از این گل استفاده می‌کنند. شاخ و برگ آن بزرگ و قلبی شکل است. این گیاه یکساله و خودرو دارای گل و میوه و ریشه با مصرف دارویی میباشد.


نحوه کاشت بذر گل ختمی پا بلند:

  • به علت داشتن بذرهای درشت، می توان آنها را به راحتی کشت نمود. برای کاشت بذر ختمی را در اواخر خرداد ماه می کارند و پس از ۴ الی ۶ برگی شدن آنها را در محل خزانه جدید فاصله دار می کارند و این گیاه را در اواخر اسفند و اوائل فروردین ماه به محل اصلی خود منتقل می کنن.
  • فصل گلریزان این گیاه از اردیبهشت ماه تا اواخر تابستان می باشد. به علت ارتفاع بلند آن که حدودا ۴۵ الی ۱/۲۰ سانتی متری است این گیاه را عموما گلکاران در خط چهارم کشت خود قرار می دهند.
  • بهترین فصل کاشت بذر گل ختمی بهار است.
  • بذرها را می توان به صورت مستقیم در داخل باغچه و یا به صورت گلدانی کاشت. عمق کاشت بذر 2 میلیمتر می باشد .گل ختمی را می توان در گلدان هایی که عمق زیاد دارند نگهداری کرد. برای کاشت بذر در منزل نیز می توان بذرها را در داخل سینی نشا و یا گلدان کاشت .
  • برای این کار بذر را در داخل خاک با زهکشی مناسب در عمق 2 میلیمتری کاشته و در طول مدت جوانه زنی دمای محیط را در حدود 20 درجه تنظیم کنید.
  • فاصله هر دو بوته را بین 20 تا 25 سانتی متر قرار دهید. خاک از رطوبت کافی برخوردار باشد. بذر ها معمولا بین 2 تا 3 هفته شروع به جوانه زنی می کنند زمانی که نشاهای جوان به 4 تا 6 برگی رسیدند می توان گیاهان جوان را به محیط بیرون منتقل کرد.
  • در روش کاشت خزانه ای بعد از آماده کردن بستر با خاک مناسب و مرطوب کردن آن بذرها را روی سطح خاک بپاشید سپس حدود نیم سانت روی بذرها کود دامی کاملا پوسیده بریزید و مجدد به آرامی با آبپاش آب بدهید. بعداز اینکه جوانه های گیاه مورد نظر چهار یا شش برگ در آوردند یا حدود ۵ تا ۸ سانت رسیدند آنها را از خزانه در آورده و در جای اصلی (باغچه یا گلدان) بکارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *